Nowe wydanie pierwszej historii Grodziska

5 grudnia 2014 r., w pamietającej jeszcze wiek dziewiętnasty Willi Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim, odbyła się uroczysta promocja i prezentacja nowego wydania monografii historycznej ks. Mikołaja Bojanka „Kościół i Parafia w Grodzisku”. Drugie, nowe wydanie, pierwszej historii Grodziska, przygotował zespół redakcyjny Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii św. Anny.

Motywacją przygotowania nowego wydania książki ks. proboszcza Bojanka były: ograniczony dostęp do rzadkiej edycji z 1917 r., odczuwalny brak alternatywnych i nowszych opracowań historycznych, spore zainteresowanie historią Grodziska Mazowieckiego, ogromne walory poznawcze i dokumentacyjne opracowania, a także przystępny język.

Przygotowana pozycja po, bez mała, 100 latach od pierwszego wydania, nie przybrała jednak formy zwykłego reprintu lub prostego wznowienia. Aby wypełnić ogromną przepaść czasową, kulturową i cywilizacyjną, dzielącą naszą współczesność od opisywanych wydarzeń, uzupełniono oryginalny tekst o liczne przypisy, tłumaczenia cytatów łacińskich oraz wzbogacono o dostępny materiał fotograficzny i prezentację samego Autora.

Prace nad książką, całkowicie o charakterze społecznym, rozpoczęto w roku 2011. W ubiegłym roku 2013 podjęto prace nad redakcją i szatą graficzną książki, a także podjęto starania o napisanie odpowiedniego wstępu historycznego. Ciekawe tło historyczne epoki nakreślił na potrzeby dzieła ks. M. Bojanka wybitny historyk, prof. Jan Żaryn.

Redakcja książki ma nadzieję, że to wspólne dzieło przyczyni się nie tylko do pogłębienia wiedzy i zainteresowania historią naszej parafii i naszego miasta, ale że wzbudzi u wielu – zwłaszcza młodych – poczucie tożsamości, odpowiedzialności i umiłowania naszej „małej Ojczyzny”.

Wznowienie dzieła ks. prałata Mikołaja Bojanka przypada tuż przed dwiema przyszłorocznymi rocznicami tego wybitnego kapłana: 27 stycznia – 80. Rocznicy śmierci, a 1 listopada – 150. Rocznicy urodzin. Zapraszamy wszystkich do lektury i nabycia tego fundamentalnego dzieła o historii naszego miasta i parafii.

Roman Ignasiak

Mogą Cię zainteresować...

Permalink do tego artykułu: https://swietaanna.mkw.pl/?p=348